شگفتی و ناکامی در گراند پری رم

پرینت
دسته: تکواندو
تاریخ ایجاد در سه شنبه, 29 خرداد 1397
tkd pictur

جهان رزم - گلادیاتورهای دنیای تکواندو برای اولین بار به رم شهری که قرن ها پیشتر گلادیاتورهای واقعی برای جان خود در ورزشگاه  " کالوسیوم " تا آخرین قطره خون می جنگیدند گرد هم آمدند تا برای زنده ماندن در جدول سهمیه المپیک با همدیگر به رقابت بپردازند.

اما در اتفاقی جالب و پیش از شروع مسابقات گراند پری در رم فدراسیون جهانی تکواندو برای گسترش صلح و دوستی در بین مردم دنیا دست به ابتکار جالبی زد و با انجام یک نمایش تکواندو در واتیکان و در حضور پاپ فرانسیس, که در سال 2007 دان 10 افتخاری از طرف رییس فدراسیون جهانی به او تقدیم شده بود, باری دیگر تعهد و التزام خود را برای گسیل داشتن پیام صلح از طریق تکواندو به سراسر جهان را استمرار بخشید.
این نمایش تاریخی در میدان "سنت پیترز" رم در مقابل پاپ فرانسیس, دکتر چون ون چو, آقای حسین رفعتی دبیر فدراسیون جهانی,  عده ای از مسئولین بلند پایه فدراسیون جهانی و صد ها نفر از مردم برگزار گردید.
حضور بیش از 250  تکواندوکار از 51 کشور جهان  در شهر گلادیاتورها نه تنها رنگ و بوی خاصی به این مسابقات که برای اولین بار در رم برگزار می شد  داده بود بلکه تکواندوکاران نیز در رقابتی جذاب و نفسگیر توانستند صحنه های به یاد ماندنی را رقم بزنند.
در روز اول و در وزن 68 – کیلوگرم که 29 شرکت کننده حضور داشتند که دو رقیب چند سال اخیر "لی دی هون" کره ای و "آلکسی دنیسنکو" روس باری دیگر در فینال مقابل هم قرار گرفتند. لی که با 9 مدال طلا رکورددار تاریخ مسابقات گراند پری است مسابقه را بمراتب بهتراز تکواندوکار روس شروع کرد و در راند اول 0-4 پیش افتاد ولی آلکسی توانست 10 ثانیه قبل از اتمام راند سوم مسابقه را به تساوی بکشد اما این بار هم شانس با او همراه نبود و همانند دو دیدار قبلی "لی دی هون" کره ای در ثانیه های آخر با یک ضربه به هوگوی آلکسی توانست او را 8-10 شکست داده و با بردن دهمین طلای خود رکوردش را دست نیافتنی تر نماید.
در این وزن یوجین هوانگ از چین تایپه و برادلی سیندن از انگلیس مدال برنز گرفتند.
در سنگین وزن (80+ کیلوگرم) 30 تکواندوکار شرکت داشتند که مسابقه فینال را دوباره روسیه و کره برگزار کردند. 
"ولادیسلاو لارین" از روسیه که قبل از شروع مسابقات نفر اول این وزن و دارنده بهترین شانس برای بردن طلا پا به این مسابقات گذاشته بود و "کیو دان این" کره ای که در چند مسابقه اخیر توانسته است نظر بسیاری از کارشناسان را به خود جلب نماید در آخرین بازی این وزن مقابل هم قرار گرفتند. 
لارین مسابقه را خوب شروع کرد ولی کیو کره ای هم بسیار آماده نشان می داد و راند اول با نتیجه 4-6 به نفع لارین تمام شد. راند دوم هر دو بازیکن در لاک دفاعی فرو رفتند و تنها یک امتیاز به علت اخطار به لارین به ثبت رسید. اما با شروع راند سوم همه چیز عوض شد و هر دو تکواندوکار برای برد به میدان آمدند ولی این لارین بود که موفق شد با ترکیبی از ضربات پا و مشت مسابقه را 8-13 به نفع خود به پایان برساند و نه تنها صاحب مدال طلا بشود بلکه انتقام هم تیمی خود را نیز بگیرد.
در این وزن "میکون سیکورا"  و "دیمیتری شوکین"  از ازبکستان در مکان سوم مشترک دست پیدا کردند.
در تنها مسابقه در بخش بانوان در روز اول 32 شرکت کننده در وزن 67- کیلوگرم با یکدیگر به رقابت پرداختند.
 "منگیو ژانگ " چینی در مسابقه پایانی به مصاف "مگدا ویت هنین" فرانسوی رفت. مسابقه ای که در ابتدا جذابیتی نداشت و هر دو تکواندوکار بیشتر راند اول را به ارزیابی هم پرداختند اما در اواخر راند "هنین" در یک حمله ناگهانی و با یک ضربه دورانی به سر توانست راند اول را 0-4 به نفع خود تمام کند.
در راند دوم ژانگ به خود آمده و توانست با گرفتن 4 امتیاز راند دوم را با نتیجه 4-4 به پایان برساند. در راند سوم ژانگ مصمم تر نشان داد و توانست با چند ضربه متوالی نتیجه را به 6-11 تغییر داده و در روی سکوی نخست بایستد.
در این وزن "هیری اوه" کره ای که قبل از شروع مسابقات کارشناسان برای او بیشترین شانس بردن طلا را قایل شده بودند نتوانست به این مهم دست پیدا کند و به همراه "لورن ویلیامز" انگلیسی جایی بهتر از سوم مشترک پیدا نکرد.
روز دوم مسابقات اما آبستن نتایج غیر منتظره تری بود. 
در وزن 57- کیلوگرم بانوان با وجود 32 شرکت کننده همه چیز همانطور که پیش بینی می شد پیش رفت. دیدار فینال همانند مسابقه فینال گراند پری 2017 در آبیژان بین "جید جونز" انگلیسی و "مارتا کالوو گومز" اسپانیایی برگزار شد.
جونز توانست بسیار سریع با نتیجه 0-4 از رقیب خود پیش بیفتد اما 5 اخطار متوالی موجب شد که گومز بدون وارد کردن هیچ ضربه ای راند را با نتیجه 4-5 به نفع خود به اتمام برساند. در راند دوم هم اخطارهای بیشتر نتیجه را 7-7 کرد تا اینکه جونز با یک ضربه نتیجه را به 7-9 تغییر داد. راند سوم با حملات هر دو بازیکن شروع شد و هر دوی آنان ضربات متوالی وارد کردند که در انتها جونز توانست با یک ضربه دورانی به سر رقیب خود نتیجه را 12-14 به سود خود به پایان برساند و صاحب هفتمین طلای گراند پری خود بشود.
"تاتیانا کودوشووا" و "اسکایلار پارک" به برنز بسنده کردند.
سورپرایز مسابقات در 67+ کیلوگرم زنان رخ داد. جایی که 26 تکواندوکار حضور داشتند اما این  "الکساندرا کووالزوک" لهستانی به همراه "ملیکا ماندیچ" صرب بودند که به فینال راه پیدا کردند. 
در شروع مسابقه "ماندیچ" بسیار سریع از حریف خود پیش افتاد اما این "کووالزوک" بود که راند را با برتری تمام کرد. راند دوم با حملات پراکنده از هر دو رقیب همراه بود و "کووالزوک" توانست برتری نسبی خود را حفظ کند اما در راند سوم حملات "ماندیچ" بیشتر شد و او توانست با یک ضربه سر نتیجه را به 6-8 برساند. در ادامه این بازیکن لهستانی بود که توانست با دفاعی منطقی مسابقه را با همان نتیجه به نفع خود به پایان رسانده و روی سکوی نخست بایستد. 
در این وزن قبل از شروع مسابقات اکثر کارشناسان برای "بیانکا واکدن" انگلیسی بیشترین شانس طلا را قایل شده بودند اما او در این مسابقات کم فروغ ظاهر شد و به همراه "لی دا بین" کره ای مدال برنز مشترک گرفت.
در بخش مردان  29 شرکت کننده در 58- کیلوگرم به رقابت پرداختند وباز هم این روس ها بودند که به سومین فینال راه پیدا کردند. این بار "میخاییل آرتامونوف" روس رو در روی "کارلوس ناوارو" تکواندوکار با تجربه مکزیکی قرار گرفت. این مسابقه سراسر دفاعی در انتها با نتیجه 4-5 به نفع "آرتامونوف" روس به اتمام رسید تا روسیه بتواند به دومین مدال طلای خود در بخش مردان دست پیدا کند.
ناکام بزرگ این وزن هم "کیم تی هون" کره ای بود که به همراه "جک وللی" ایرلندی در سکوی سوم ایستاد.
روز آخر مسابقات با 32 شرکت کننده در وزن 49- بانوان و 29 شرکت کننده در وزن 80- مردان به پایان رسید.
فینال 49- کیلوگرم بانوان بین قهرمان المپیک "کیم سو هیو" از کره که بیشترین شانس طلا را برایش قایل بودند و "تالسیکا ریس" از برزیل برگزار شد. 
راند اول را هر دو تکواندوکار دفاعی شروع کردند و تنها به ارزیابی یکدیگر پرداخته و بدون امتیاز به پایان رساندند. در راند دوم یخ بازی آب شد و نتیجه 5-7 به نفع ریس برزیلی شد. "کیم" که مسابقه را در حال از دست رفتن می دید راند سوم را آتشین شروع کرد و با گرفتن 18 امتیاز در این راند مسابقه را 13-23 به نفع خود به پایان رساند و توانست قدرت خود را باری دگر به رخ حریفانش بکشد.
دیگر تکواندوکار کره ای در این وزن "سیم جی یونگ" و برنده طلای گراند پری 2017 در "موجو" به همراه "زلیا اگریس" ترک در جای سوم ایستادند.
انتظار میرفت در وزن 80- کیلوگرم و با وجود تکواندوکارانی مثل "ماکسیم خرامتکوف" قهرمان جهان از روسیه در 2017 "رائول مارتینز گارسیا" از اسپانیا و "آرن کوک" انگلیسی که اکنون برای کشور مولداوی به میدان می رود مسابقات بسیار هیجان انگیزی را برگزار شود.
البته "کوک" باز هم نتوانست به مدال دست پیدا کند و مشخص شد که او دیگر هیچ نشانی از دوران خوب خود نداشته و مثل طبلی تو خالی فقط صدای بلندی دارد.
فینال این وزن بین  "ماکسیم خرامتکوف" و  "رائول مارتینز گارسیا" به عنوان آخرین فینال این مسابقات برگزار شد.
"خرامتکوف" روس مسابقه را خوب شروع کرد ولی این گارسیا بود که خیلی زود به امتیاز رسید و راند اول را با نتیجه 0-2 به سود خود تمام کرد. راند دوم با امتیاز مشت روس شروع شد اما گارسیا به سرعت با یک ضربه به هوگو نتیجه را 1-4 کرد  اما  "خرامتکوف" با چند ضربه متوالی در این راند 4-11 جلو افتاد. 
راند سوم در حالی که گارسیا حمله می کرد تا اختلاف را کمتر بکند و "خرامتکوف" در لاک دفاعی فرو رفته بود هیجان به اوج خود رسید اما این بازیکن روس بود که توانست نتجه را حفظ کند و 9-14 پیروز از میدان مبارزه خارج شود و به این ترتیب سومین طلای روسیه در 4 وزن مردان را تصاحب کند.
جولیو فررا از پرتغال و تونی کانات از کرواسی مدال برنز مشترک گرفتند.
در جدول و در بخش مردان روسیه توانست با کسب 3 طلا و یک نقره خود را به عنوان یک ابر قدرت در دنیای تکواندو معرفی کند.
ولی در بخش زنان با تقسیم مدال های طلا بین 4 کشورهیچ کشوری نتوانست خود را برتر نشان دهد.
For best business class hosting read InMotion Reviews and get a good web hosting deal.
طراحی توسط دپارتمان فن آوری اطلاعات شرکت تکفام پرداز - خدمات هاستینگ توسط گروه فن آوری اطلاعات نوین ایده