ناکامی تیم ملی تکواندو در جام جهانی

پرینت
دسته: تکواندو
تاریخ ایجاد در یکشنبه, 07 مرداد 1397
WC 2018
جهان رزم - مسابقات تیمی جام جهانی تکواندو که به میزبانی شهر "ووشی" چین و با شرکت ایران، ژاپن، قزاقستان، کره جنوبی، چین (2 تیم)، مراکش، ساحل عاج و ترکیه از تاریخ 5 مرداد آغاز شده بود امروز با ناکامی دیگر برای تکواندوی ایران به پایان رسید.
تیم ملی تکواندوی مردان ایران که توانسته بود در دوره قبل روسیه را پشت سر گذاشته و قهرمانی را از آن خود کند در 2018 نتوانست قهرمانی خود را تکرار کرده و بعد از تنها یک بازی در دور مقدماتی و بردن تیم ترکیه با نتیجه 65-53، شکست در مقابل چین در نیمه نهایی با امتیاز 55-65 و در نهایت در دیدار رده بندی و با فرار از شکست در مقابل تیم نا مطرح قزاقستان با نتیجه 28-26 بر سکوی سوم بایستد.
شاید وانمود شود که مکان سومی و مدال برنز هم در جام جهانی برای خودش افتخاری است و اگر این مدال در مقابل تیم های قدر جهان بدست آمده بود ما نیز ساده تر این را باور می داشتیم اما اگر نگاهی نزدیکتر به این مسابقات داشته و گول اسم مسابقات را نخوریم متوجه خواهیم شد که مدال برنز این مسابقات نه تنها ارزش آنچنانی در دنیای تکواندو نداشته بلکه شاید برای تیمی با سابقه تیم ملی تکواندو ایران پسرفتی هم محسوب شود.
جام جهانی هیچ وقت نتوانسته جایگاهی را که مورد نظر فدراسیون جهانی بود بدست بیاورد. ما هر سال شاهد تنزل بیشتر ارزش این رویداد بوده ایم تا بدانجا که حتا رنکینگ G8 نیز نتوانسته جذابیت بیشتری به این مسابقات بدهد. امسال نیز اگر نگاهی نزدیکتر به تیم های شرکت کننده در این جام جهانی داشته باشیم به این نکته بیشتر پی خواهیم برد. 
از قاره اروپا که اکنون کشورهای مقتدری را در تکواندو دارد به غیر از ترکیه - که همیشه به دلیل روابط نزدیک رییس فدراسیونش و دکتر چو رییس فدراسیون جهانی یک پای بیشتر رویدادها است-  و همچنین دو قاره آمریکا و استرالیا هیچ تیمی پای به مسابقات نگذاشته است. از آسیا 5 کشور با 6 تیم - 2 تیم بسیار ضعیف ژاپن و قزاقستان، چین میزبان 2 تیم، ایران و کره جنوبی – و افریقا هم با 2 تیم مراکش و ساحل عاج شرکت کرده اند.
اینکه چرا کشور میزبان در یک جام جهانی 2 تیم داشته و یا اینکه تمام تیمهای شکست خورده در دور مقدماتی نیز در دور "رپه شاژ" شرکت داشته اند خود جای سئوال دارد که مسئولین فدراسیون جهانی باید به آن جواب بدهند اما ما بیشتر می خواهیم دلایل شرکت تیم ملی خودمان را در این رویداد بررسی بکنیم.
آیا این رویداد بار فنی برای تکواندو ایران داشته؟ شاید بتوانیم با نگاهی به جدول مسابقات و نتایج تیم های حاضر پاسخی برای این پرسش پیدا کنیم.
در یک جدول 9 تیمی ایران دور اول استراحت دارد و سپس با ترکیه که تیم ناتوان ژاپن را با اختلاف 75 امتیاز له کرده است بازی می کند و با اختلاف چند امتیاز برنده می شود. تیم ملی سپس در نیمه نهایی از تیم الف چین شکست می خورد و راهی "رپه شاژ" میشود. درمسابقه برای مدال برنز تیم ملی در یک بازی بسیار نزدیک  تیم قزاقستانی را که پیشتر در دور مقدماتی مسابقه اش را با اختلاف 40 امتیاز به کره جنوبی واگذار کرده بود با 2 امتیاز اختلاف و با نتیجه 28-26 شکست می دهد و صاحب مدال برنز مشترک می شود. 
البته نمی خواهیم چیزی از ارزش زحماتی که بازیکنان و کادر فنی تیم ملی در این مسابقات کشیده است کم کنیم اما نمی توانیم قبول کنیم که بضاعت تکواندوی ما هم بیش از این نیست. 
ایران با وجود تمام ناداوری هایی که اهالی تکواندو از آن خبر دارند و در حق تیم های ملی ما قبل از ورود سیستم الکترونیکی شده بود هنوز هم تنها کشوری است که توانسته کره جنوبی را دو بار از تخت قهرمانی پایین بکشد. اولین بار در خانه خودشان در 2011 با یک تیم پر ستاره وکهکشانی و سپس در 2015 در روسیه.    
 باید دریابیم که تکواندوی ما به مشکل جدی برخورده است. البته کشور های دیگر هم بیکار نبوده و نه تنها به شدت بر روی این ورزش سرمایه گذاری کرده اند بلکه تیم و بازیکنان ما را هم به خوبی آنالیز میکنند. ما در ایران مربیان بزرگی داشته و داریم و باید از آن ها بطور صحیح استفاده کنیم  و بیش از این دست روی دست نگذاشته وهر چه زودتر و پیش از، از دست رفتن خوف و هراسی را که تکواندوکاران ایرانی سال ها در دل رقبای خود ایجاد می کردند کاری انجام بدهیم.
به امید روزهای روشن و موفقیت در بازی های آسیایی! 
For best business class hosting read InMotion Reviews and get a good web hosting deal.
طراحی توسط دپارتمان فن آوری اطلاعات شرکت تکفام پرداز - خدمات هاستینگ توسط گروه فن آوری اطلاعات نوین ایده