نگاهی به تیم ملی بانوان تکواندو ایران در اوپن کره

پرینت
دسته: تکواندو
تاریخ ایجاد در جمعه, 12 مرداد 1397
Femal Tkd 2018
جهان رزم - مسابقات تکواندو اوپن کره جنوبی فرصت مناسبی را برای کادر فنی تیم ملی بانوان ایران فراهم کرد تا بتوانند ارزیابی بهتری از توانایی های خود قبل از بازی های آسیایی جاکارتا داشته باشند. 
مسابقات اوپن کره در بخش بانوان با حضور 213 تکواندو کار زن از 30 کشور در سالن "حالا" در جزیره جیجو برگزار گردید .  تیم ملی بانوان ایران نیز با 10 ورزشکار در 8 وزن که شامل 2 تکواندوکار در وزن 73- و 2 تکواندوکار در وزن 73+ می شد در آن شرکت کرد. 
مسابقات تکواندو اوپن کره که یکی از قدیمی ترین تورنمنت های جهان می باشد پیش تر از این، جایی بود که اغلب قهرمانان یا تکواندوکاران با کیفیت کره ای و جهانی برای مبارزه و محک جدی خود انتخاب می کردند .اما امروزه این مسابقات بیشتر شبیه به فستیوالی برای کسب درآمد برای برگزارکنندگان این مسابقات  شده و بسیاری از کشورها هم نه با تیم های ملی خود بلکه با تیم های باشگاهی و در قالب یک سفر تفریحی تکواندویی در آن شرکت می کنند . 
این به آن معنی نیست که این مسابقات از کیفیت فنی پایینی برخوردار باشد و البته سطح فنی و اسم  تکواندو کره جنوبی همیشه انگیزه های زیادی را برای سایر کشورها برای محک جدی بازیکنان خود بوجود می آورد،  چرا که به هر حال تکواندو ورزش ملی کره است بسیاری از کشورها با خط کش فنی تکواندو کره پیشرفت خود را اندازه گیری می کنند.
درچند سال اخیر هم مسابقات اوپن کره بیشتر محلی برای محک زدن بازیکنان جوان کره ای که مجال شرکت در مسابقات بین المللی زیادی را پیدا نمی کنند شده تا بتوانند رقابت با بازیکنان خارجی را تجربه کنند. به همین دلیل هم اگر نگاهی به جدول مسابقات بیاندازیم می بینیم که تعداد تکواندوکاران کره ای حاضر در مسابقات بسیار بیشتر از تکواندوکاران دیگر کشورها می باشد.   
البته برای جذابیت بیشتر این تورنمنت فدراسیون تکواندو کره بطور معمول چند بازیکن با رنکینگ نیز در مسابقات دارد همانطور که در این رویداد هم در بخش بانوان دو یا سه بازیکن کره ای با رنکینگ های نسبتن بالا داشتیم. به هر صورت باید گفت که از نظر بسیاری از تکواندوکاران نمی توان کیفیت فنی حال حاضر این مسابقات را با سال های دور ترش مقایسه کرد.
  
با این مقدمه بررسی عملکرد تیم را از مدال آوران شروع می کنیم تا بتوانیم درک بهتری از سطح مسابقات و ورزشکاران خود داشته باشیم. 
 
73- کیلوگرم زینب اسماعیلی و ملیکا میرحسینی
 
در این وزن ما 2 تکواندوکار اعزام کرده بودیم که یک ملیکا میرحسینی توانست  با کسب مدال طلا ، در سکوی نخست بایستد. 
البته بالاترین رنکینگ جهانی  در این وزن در ایران متعلق به زهرا پوراسماعیلی می باشد که شاید بنا به صلاحدید کادر فنی به یک وزن بالاتر یعنی 73+ کیلوگرم رفته است.  
از دو شرکت کننده ما در این وزن متاسفانه زینب اسماعیلی در مسابقه اول و بعد از باخت به تکواندوکار ازبک که خود نیز در دور دوم با نتیجه 0-3 مغلوب میرحسینی شد از دور مسابقات حذف گردید.
اما میرحسینی جدا از بردن بازیکن ازبک توانست دو تکواندو کار کشور میزبان را با دو برد خفیف 2-3 و 9-10 پشت سر گذاشته و به بازی فینال راه پیدا کند. او در فینال جدی ترین رقیب خود که نفر 65 جهان - آن هم با کمتر از 10 امتیاز در جدول رنکینگ که می تواند از بردن یک مدال طلا از یک تورنمنت G1 باشد - از تایپه را هم با نتیجه 9-11 برد تا به مدال طلا دست پیدا کند. اکنون میر حسینی به لطف 20 امتیاز حاصل از این مدال میتواند خود را در رنکینگ جهانی بالاتر از حریف تایپه ایش ببیند. 

46- کیلوگرم مریم ملکوتی 
     
ملکوتی اگر چه صاحب مدال نقره شد اما با بررسی نزدیک تری از نتایج این بازیکن و به خصوص نتیجه کسب شده در فینال باید کادر فنی را به ارزیابی بهتری از این بازیکن وادارد.
 اگر چه سه بازی اول که با برد این بازیکن همراه بود نتایج بدی نبودند ولی نتیجه یک طرفه فینال - که شاید یک رکورد برای بدترین باخت توسط یک تکواندوکار زن یا مرد در تاریخ تکواندو ایران باشد- شکست 12-50 تکواندوکار ما را بر روی تابلو نشان می داد تا مریم ملکوتی با بدترین نتیجه ممکن مغلوب بازیکنی بدون رنکینگ جهانی به اسم کانگ بورا از کره جنوبی  شده باشد.

57- پریسا جوادی
 
پریسا جوادی با انجام دو بازی صاحب مدال برنز شد. در بازی اول یک قزاق را 2-11 برد. دور دوم بدون بازی برنده اعلام شد و در دور سوم بازیکن هنگ کنگی را 0-20 برد. اما در نیمه نهایی و در مقابل بازیکن 42 رنکینگ جهانی از ویتنام مسابقه ای نزدیک 15-16 مغلوب و فینال را از دست داد و صاحب مدال برنز شد.
 
73+ اکرم خدابنده و زهرا پوراسماعیلی
 
هر دو تکواندوکار ایرانی در این وزن صاحب مدال برنز شدند.
زهرا پوراسماعیلی که به یک وزن بالاتر آمده است در حالی صاحب برنز شد که در دور اول و دوم به دلیل حاضر نشدن حریفانش از چین و نپال بدون دادن مسابقه به دور سوم راه پیدا کرد. او در دور سوم توانست نماینده ساحل عاج را 17-19 شکست داده و به نیمه نهایی راه پیدا کند. متاسفانه پوراسماعیلی در نیمه نهایی نتوانست از سد "آن سه بوم" نفر هفتم جهان از کره بگذرد و بازی را 2-12 واگذار کرد تا در سکوی سوم جای بگیرد.
اکرم خدابنده نیز اکنون نزدیک به هشت سال است که معمولا به عنوان نفر اول سنگین وزن تیم ملی را همراهی میکند باز هم با تمام تجربه ای که در این سال ها اندوخته است نتوانست نتیجه یک بازی حساس و نزدیک را به نفع خود تمام کند.
خدابنده در دور اول استراحت خورد ؛  و رقیب دور دوم او نیز در مسابقه حاضر نشد. به این ترتیب او با انجام یک بازی و برد 4-7 بازیکنی ازبک به نام اوسیپووا به نیمه نهایی راه یافت تا مدال برنز خود را حتمی کند. در نیمه نهایی خدابنده رودرروی نفر 23 جهان یعنی "کیم بیچ نا" از کره ایستاد که نتوانست از پس این بازیکن بر بیاید و مسابقه را 7-9 باخت.
 
67- کیمیا علیزاده 
 
شاید نا امید کننده ترین نتیجه را پرچمدار حال حاضر تکواندو بانوان ایران ، که البته پرچم دار کاروان جمهوری اسلامی ایران در بازی های آسیایی جاکارتا هم می باشد به دست آورد.
کیمیا علیزاده که  تنها بانوی ایرانی است که توانسته در بازی های المپیک مدال کسب کند دارای حاشیه هایی نیز بوده است.
همه ماجراهایی را که چند هفته مانده تا المپیک ریو توسط کیمیا علیزاده اتفاق افتاد و موجب برکناری خانم مینو مداح مربی وقت تیم ملی از طرف فدراسیون گردید را به یاد داریم. اتفاقاتی که موجب شد شایعه بازیکن سالاری در تیم ملی و بی توجهی فدراسیون تکواندو به این امر را قوت بخشد.
کیمیا که در آن زمان به قول تکواندوکاران در وزن 57- "پا" می زد به خاطر قد بلند توانست بسیاری از مدعیان این وزن را مغلوب کرده و خودش را به عنوان یک مدعی جهانی معرفی کند. 
در ریو او شانس بسیار خوبی داشت.  شاید اگر حاشیه های خود ساخته قبل از المپیک درباره تعویض سرمربی پیش نمی آمد ؛ او می توانست به مدال خوش رنگ تری هم دست پیدا کند . اما متاسفانه  تبعات تعویض سرمربی و حاشیه های بوجود آمده مبنی بر دخالت کیمیا در تعویض سرمربی خود ، عملا شانس خود را برای راهیابی  به فینال  از دست داد .  اتفاقی که می توانست برای سالیان زیادی تکرار نشده و این افتخار برای او و ورزش بانوان کشور ماندگار شود. 
او سپس در قهرمانی جهان 2017 در کره در وزن 63- کیلوگرم به مدال نقره دست پیدا کرد اما بعد از آن دچار یک مصدومیت جدی شد که او را به مدت یک سال از میادین ورزشی دور نگه داشت. 
بعد از بازگشت او با تغییر وزن  به 67- رفت اما متاسفانه نتوانسته است درخشش سابق خود را داشته باشد.
در اوپن کره نیز کیمیا در 67- کیلوگرم به میدان رفت که توانست حریف هنگ کنگی خود را 2-8 شکست دهد. بازی بعدی او در مقابل "سئو سو یانگ" و نفر 31 رنکینگ جهانی از کره موفقیت آمیز نبود و با شکست 17-22 علیزاده همراه شد.
البته بطور سنتی در وزن های سنگین تر در تکواندوی بانوان در آسیا رقابت به مراتب ساده تر از مسابقات جهانی است چرا که بیشتر مدعیان آسیایی در اوزان سبک تر هستند . حالا که کیمیا علیزاده پرچمدار کاروان جمهوری اسلامی ایران در المپیک آسیایی است باید همچنان پرچمدار تکواندو بانوان نیز باقی بماند ، و قدر این موقعیت را بداند و با دوری از حاشیه مدال طلای این بازی ها را به کلکسیون خود اضافه کند.
 
49- ناهید کیانی
 
ناهید کیانی نیز نتوانست در کره در حد انتظار ظاهر شود. او بعد از بردن بازیکن فیلیپینی مسابقه دوم خود را به "تن" بازیکن چینی با رنکینگ 151 جهانی با نتیجه 25-32 واگذار کرد و از دور مسابقات کنار رفت.
 
53- کیلوگرم الهه شیدایی
 
این بازیکن جوان در این وزن در مسابقه دوم و در مقابل نفر 12 رنکینگ جهانی از کره باخت و حذف شد. حذف زودهنگام به دست "ها مین آه" و با توجه به رنکینگ این بازیکن کره ای نمی تواند نتیجه خیلی بدی باشد.
 
62- کیلوگرم زهرا شیدایی
 
زهرا شیدایی نیز بعد از برد بازیکن ژاپنی در مقابله با "بک تی کی" ویتنامی در راند طلایی کم آورد و مغلوب وی شد.   
 
این مسابقات میتواند محکی جدی برای کادر فنی تیم ملی بانوان باشد . فدراسیون تکواندو باید فارغ از سطحی نگری همیشگی خود نسبت به بخش بانوان، و با استفاده حداکثری از ظرفیت موجود در بخش فنی بانوان و پرهیز از یکسو نگری های رایج در بخش مدیریتی، نسبت به تقویت بخش فنی بانوان اقدام اساسی در این خصوص انجام دهد . نسل جدیدی از بازیکنان دختر با فیزیک نسبتا مناسب در حال حاضر در اختیار کادر فنی فدراسیون میباشد اما با نگاهی به نتایج کسب شده در اوپن کره در میابیم که ما در بخش بانوان، به غیر از چند جرقه، هنوز نتوانسته ایم قدم آخر را برداشته و تداوم کاری داشته باشیم. برای نتیجه گرفتن از شرایط موجود با تمام احترامی که برای کادر فنی حال حاضر تیم ملی قایل هستیم باید از تمام ظرفیت های فنی بخش بانوان استفاده کرد
For best business class hosting read InMotion Reviews and get a good web hosting deal.
طراحی توسط دپارتمان فن آوری اطلاعات شرکت تکفام پرداز - خدمات هاستینگ توسط گروه فن آوری اطلاعات نوین ایده