آسیب دیدگی ستارگان تکواندو

پرینت
دسته: تکواندو
تاریخ ایجاد در چهارشنبه, 24 مرداد 1397
images
"جهان رزم " - در یک ماه گذشته در دو مسابقه  اوپن کره و گراند پری مسکو آسیب دیدگی های جدی آنچنان گریبان گیر تکواندوکاران ایرانی را گرفته که ممکن است برای بعضی از آن ها پایان راه قهرمانی باشد. 
 پژوهش های مختلف درعلم بدنسازی  به وضوح تاثیر یک برنامه صحیح جهت افزایش قدرت، سرعت، استقامت و انعطاف پذیری یک ورزشکار را نشان می
دهد. افزایش قدرت نه تنها دارای مزایای فیزیولوژیکی بلکه روانشناختی برای ورزشکاران نیز می باشد، گرچه مزایای ذهنی برنامه های قدرت و آمادگی به ندرت مورد مطالعه قرار می گیرد.
مربیان بدنساز حرفه ای هم همیشه پیش از ارایه برنامه بدنسازی در هر ورزشی، در کنار دیگر فاکتورها ی لازم در ورزش خود به طور کامل وضعیت تغذیه و فیزیک بدن ورزشکار را بررسی و سپس برنامه خود را ارایه می‌ دهند که این امر میتواند در موفقیت ورزشکار بسیار تاثیرگذار باشد.
البته در چند سال گذشته هم ما در ایران شاهد پیشرفت چشمگیری در علم بدنسازی در ورزش قهرمانی به خصوص در ورزش های رزمی بوده ایم. بطوریکه امروزه شاهد فعالیت مربی های بدنساز خبره ای نیز در تمام رشته های ورزشی هستیم. 
با این مقدمه میخواستیم کمی درباره مصدومیت های یک ماه اخیر ورزشکاران تکواندو که موجب شده بانوی المپیکی تکواندو به همراه چند ورزشکار دیگر این رشته با آسیب دیدگی های جدی روبرو بشوند صحبت کنیم.
مهمترین و جدی ترین آسیب دیدگی اخیر تکواندو بر میگردد به کیمیا علیزاده که افتخار حمل پرچم پرعظمت کشورمان را در افتتاحیه مسابقات آسیایی از دست داد. افتخاری برای تکواندو کشورمان، که می توانست با کسب مدال این افتخار را برای کاروان ورزشی کشورمان دوچندان کند .  
اکنون باتوجه به اهمیت این موضوع این سوال در اذهان عمومی و کارشناسان تکواندو شکل گرفته که چرا تدابیر لازم از سوی مسئولین و کادر فنی تیم ملی بانوان جهت حفظ این قهرمان که خود فدراسیون و کادر فنی روی مدال او آن هم از نوع خوش رنگ ترین آن حساب می کردند؛ تنها چند روز مانده به مسابقات آسیایی صورت نگرفته تا از سرمایه ی خود حفاظت نماید . 
کیمیا علیزاده که با کسب مدال برنز در المپیک ریو نام خود را در ورزش ایران جاودانه کرد و در جاکارتا در کنار افتخار پرچمدار بودن برای کاروان جمهوری اسلامی ایران بهترین  شانس برای بردن اولین طلای بانوان در تاریخ تکواندو در بازی های آسیایی جاکارتا را نیز داشت؛ ولی حالا پاره شدن رباط زانوی چپش نه تنها او را از المپیک آسیا برای دومین بار دورنگه داشت – همگی به خاطر داریم که او چطور بر اثر یک اشتباه دور از انتظار درباره سن مجاز ورزشکاران بزرگسال بازی های آسیایی 2010 اینچئون را از دست داد - بلکه شاید بر اثر این آسیب دیدگی دیگر نتواند در زمین مسابقه افتخارات گذشته اش را تکرار کند؛ واین پایانی زود هنگام و غم انگیز برای زندگی ورزشی یک قهرمان جوان و ورزش کشور خواهد بود ..!
 سوال اصلی اینجاست که  آیا تصمیم درستی از سوی مدیریت فدراسیون و سازمان تیم های ملی جهت شرکت تیم ملی بانوان درمسابقات اوپن کره گرفته شده است ؟ 
آیا بررسی کاملی از مشکلات فراوانی از قبیل اختلاف زمانی بین ایران و کره، سختی های پرواز، مشکلات تغذیه ای ورزشکاران ایرانی که باید چندین روز غذای کنسروی مصرف کنند، آسیب دیدگی های احتمالی، بر هم زدن تمرکزمربیان که به غیر از مسائل فنی باید درگیر حل مشکلات جانبی بازیکنان در یک سفر برون مرزی نیز باشند؟؟ و از همه مهمتر بزرگترین چالش پیش روی مربیان، آنالیز شدن ورزشکاران مان و رو کردن دست خودمان برای حریفان آسیایی آن هم در این فاصله کم زمانی تا قبل از شروع بازی های المپیک آسیایی شده بود؟! 
البته آسیب دیدگی ورزشکاران همیشه جزئی از ورزش است و ما نمی توانیم یک ورزشکار را به خاطر آسیب ندیدن از مسابقات دور نگه داریم اما زمان اعزام به یک تورنمنت جهت آمادگی ورزشکار بسیار مهم است ، و مربیان با تجربه معمولا سعی می کنند تا اگر هم باید اعزامی صورت بگیرد ؛  یک تورنمنت سبک تر را انتخاب کرده تا درصد احتمالی آسیب دیدگی ورزشکاران خود را کاهش دهند. 
در مورد آسیب دیدگی خانم علیزاده شایعاتی هم  در خبرگزاری ها مطرح شده که ممکن است آسیب دیدگی در مسابقات اوپن کره اتفاق افتاده باشد و در تمرینات تشدید شده باشد (به نقل از  خبرگزاری مهر 16 مرداد ) که البته دکتر معالج او این مسئله را رد کرده و این خود سئوال بزرگ دیگری را پیش می آورد که چطور کادر فنی تیم ملی فقط چندین روز قبل از بازی های آسیایی تمریناتی را طراحی می کند که موجب آسیب دیدگی امید اول مدال طلای بانوان در المپیک آسیایی می شود؟؟؟!!!
به هر حال کیمیا علیزاده با مصدمیتی بسیار شدید مواجه شده است که احتمال دارد برای همیشه با دنیای قهرمانی خداحافظی کند ... با توجه به صحبت های سرمربی تیم ملی بانوان و به نقل از سایت "هواداران تکواندو " بازگشت دوباره کیمیا به کارزار مسابقات قهرمانی در هاله ای از ابهام قرار دارد . 
نکته جالب در صحبت های خانم کمرانی حکایت از بازگشت کیمیا پس از یکسال دوری از مسابقات با اصرار خود کیمیا دارد! آیا این از مسئولیت های کادر پزشکی نیست که صحت سلامت یک ورزشکار را برای برگشت به میدان مبارزه تایید کند؟ و مسئولیت کادر فنی در قبال این نوع مسایل چه می باشد؟ این نکات خود جای تامل بسیار دارد !! ... 
هدف سر مربی تیم ملی بانوان از بازگویی این مسئله چه بوده است؟.. فرار از مسئولیت حفظ قهرمان که میبایست از سوی کادر فنی صورت می گرفت یا یادآوری تلخ خاطرات گذشته که منجر به تغییر سرمربی تیم بانوان آنهم تنها چند ماه قبل از شروع المپیک ریو بوجود آمد و حرف هایی مبنی بر اصرار بر این تغییر توسط بازیکن و بحث بازیکن سالاری  و .... 
 با همه  این اوصاف ما صادقانه امیدواریم که کیمیا علیزاده را هر چه زودتر در میدان های ورزشی و در حال افتخار آفرینی برای کشور عزیزمان  ببینیم چرا که او الگوی ورزشی بسیاری از دختران مملکت است و ما باید در حفظ او کوشا باشیم!
در مسابقات گرند پری مسکو هم آسیب دیدگی گریبان گیر تیم ملی مردان شد اما تیم ملی تکواندو در بخش آقایان کادر فنی بسیار با تجربه و کارآمدی را دارد. فریبرز عسگری به همراه محمد بسحاق نه تنها چندین سال سابقه در مربیگری داشته بلکه چند سالی است که با همدیگر همکاری دارند. این تیم فنی میدان های بزرگ و مهمی از قبیل المپیک، جهانی و آسیایی را تجربه کرده است.
متاسفانه این کادر فنی با توجه به تجربه تلخ گذشته در مورد آسیب دیدگی محمد باقری معتمد قبل از المپیک 2012 ، اینبارطعم تلخ این تجربه  را در مسابقات گرند پری مسکو چشید . تیم ملی ما با چاشنی بد شانسی نتوانست نتیجه دلخواه کادر فنی را گرفته و شاید اگر آسیب دیدگی به آرمین هادی پور اجازه شرکت در فینال را می داد نتیجه متفاوتی حاصل می شد.
تیم ملی ما دونماینده در58- کیلوگرم داشت که متاسفانه هر دوی آن ها با آسیب دیدگی روبرو شدند.  
آرمین هادی پور بعد از چند مسابقه جذاب و دیدنی متاسفانه در دیدار نیمه نهایی در برابر دارنده برنز جهانی "ویتو دلاکویلا" و بعد از بردن او در راند طلایی دچار آسیب دیدگی شد و نتوانست در بازی فینال در مقابل بازیکن نوجوان کره ای که در یک سال گذشته نتایج بسیار قابل توجهی گرفته و به عنوان "سوپر روکی" یا "تازه کار فوق العاده" معروف شده است حاضر بشود.
محمد کاظمی دیگر نماینده ما در این وزن نیز دو مسابقه اول خودش را با برد تمام کرد که او هم با کمال تاسف در دور سوم در مسابقه با نماینده کشور میزبان با شکستگی دست مواجه و مجبور به کناره گیری و حذف زود هنگام شد. 
البته شکستی استخوان در طول بازی برای یک رزمی کار اجتناب ناپذیر است زیرا ضربات زیادی با پا ؛ به دستان و بازو های آنان وارد می شود و همانطور که گفته شد آسیب دیدگی در مسابقات جزئی از طبیعت ورزش است اما به نظر بسیاری از مربیان با تجربه،  آسیب دیدگی در تمرینات اجتناب پذیرتر و معمولا بیشتر قابل جلوگیری ست.
تمام این مسائل اهمیت وجود برنامه ای مدون برای دوران آماده سازی ورزشکار را بیشتر نمایان می کند . وجود دانش کافی و تصمیم گیری های بجا می تواند یک قهرمان را از احتمال آسیب دیدگی تا قبل از شروع مسابقات حساس ، دور نگاه دارد .
آرزوی قلبی ما نیز مانند هر ایرانی موفقیت کاروان ورزشی جمهوری اسلامی ایران به خصوص در ورزش های رزمی شرکت کننده در المپیک قاره کهن می باشد. امیدواریم که ورزشکاران ما با مدال یا بدون مدال در درجه اول سمبل اخلاق اسلامی و پهلوانی ایرانی بوده و با خوش رنگ ترین مدال ها به کشور عزیزمان برگردند.
For best business class hosting read InMotion Reviews and get a good web hosting deal.
طراحی توسط دپارتمان فن آوری اطلاعات شرکت تکفام پرداز - خدمات هاستینگ توسط گروه فن آوری اطلاعات نوین ایده