تحلیلی بر تکواندو مردان در بازی های آسیایی

پرینت
دسته: تکواندو
تاریخ ایجاد در پنج شنبه, 08 شهریور 1397
Jakarta 2018
“جهان رزم” - تیم ملی تکواندو مردان جمهوری اسلامی ایران توانست با کسب 4 مدال نتایج قابل قبولی در بازی های آسیایی از خود به جای بگذارد.
در این دوره از بازی های آسیایی براساس درخواست رییس اتحادیه تکواندو آسیا "لی کیو سوک" و موافقت شورای المپیک آسیا برای اولین بار این مسابقات در بخش مبارزه فقط در  5 وزن برگزار و پومسه (اجرای فرم نمایشی تکواندو) انفرادی و تیمی جایگزین 3 وزن حذف شده در این بازی ها شد.
مسابقات تکواندو بازی های آسیایی جاکارتا از تاریخ 28 امرداد تا یکم شهریور در سالن "پلنری" در "مجتمع سالن های همایش جاکارتا" برگزار گردید که تیم ملی تکواندو ایران در بخش مبارزه با هدایت فریبرز عسکری و مربی گری محمد علی بسحاق با فرزان عاشورزاده 58- ،میرهاشم حسینی 63 - ،امیر محمد بخشی 68- ،مهدی خدابخشی 80- و سعید رجبی 80+  و تیم ملی پومسه با هدایت مربی کره ای "سانگ میونگ کیم" و مربی گری مهدی صمدیان با کوروش بختیاری در انفرادی و امیر رضا مهربان، علی سهرابی و محمد صادق فتوحی در تیمی به جنگ حریفان خود رفت.
با نگاهی به عملکرد تیم ملی تکواندو 4 سال پیشتر و در بازی های آسیایی اینچئون 2014 به یاد می آوریم تیم ملی ایران توانسته بود در بخش آقایان با 4 مدال طلای عاشورزاده 58- ، اسبقی 68-، حجی زواره 74- و خدابخشی 80- در رده بندی مرغوبیت مدال بالاتر از کره بایستد. اما در بازی های آسیایی جاکارتا با توجه به فرم جدید و کاهش وزن های مسابقات اگر چه تیم ملی ما نتوانست تعداد مدال های طلا را تکرار کند اما باری دیگر توانست با 2 طلا، 1 نقره و 1 برنز سکوی نخست مرغوبیت مدال را با کره شریک باشد.
از نکات مثبتی که تیم ملی مردان در این مسابقات از خود بر جای گذاشت می توان از کسب طلای سنگین وزن آسیا برای اولین بار و معرفی چند چهره جدید که تکواندو را به آینده امیدوارتر کند نام برد.
با این مقدمه سعی می کنیم نگاهی نزدیکتر به عملکرد تیم ملی آقایان در بازی های آسیایی جاکارتا داشته باشیم.
اجازه دهید از سه تفنگدار میانه شروع کنیم که توانستند با 2 طلا و یک نقره در هجدهمین دوره بازی های آسیایی در جاکارتا  خوش بدرخشند.
 میرهاشم حسینی در 63 – کیلوگرم و سعید رجبی در 80 – کیلوگرم بر روی سکوی نخست آسیا قرار گرفتند و امیر محمد بخشی که شاید دوم شدن او در روز پایانی را بتوان به دست های پشت پرده و داوری های مشکوک برای ممانعت از پیشی گرفتن دوباره تیم ملی ایران از کره در کسب مدال طلا ربط داد با نقره به کار خود خاتمه داد.
سعید رجبی توانست برای اولین بار در تاریخ تکواندو ایران مدال طلای سنگین وزن را از آن کشورمان بکند. اگر چه ایران در گذشته نه چندان دور در سنگین وزن همیشه بازیکنان قابلی مثل مرتضی رستمیان و کوروش رجلی داشته و حتا در چند سال اخیر نیز سجاد مردانی نیز خوش درخشیده و خودش را به عنوان رقیبی سرسخت در این وزن معرفی کرده اما هیچ وقت نتوانسته بودیم طلای این وزن را کسب کنیم.
البته سعید رجبی ستاره ای نوظهور است و تازه به جمع مدعیان این وزن قدم گذاشته و باید هر روز تلاش و تمرینات خودش را بیشتر کند چرا که اگر به نتایج سنگین وزن در المپیک و قهرمانی جهان نگاهی داشته باشیم متوجه می شویم که رقبان اصلی او در این وزن نه از آسیا بلکه از سایر قاره ها هستند. 
آخرین مدال یک آسیایی در این وزن بر می گردد به 3 سال پیش و در دو دوره ی گذشته المپیک و جهانی آسیایی ها از 16 مدال ممکن تنها توانسته اند یک طلا توسط ازبکستان در جهانی 2015 و یک برنز توسط چین در المپیک 2012 لندن کسب کنند که نشانگر پیشرفت فوق العاده 3 قاره اروپا، افریقا و پان آمریکن می باشد.
میر هاشم حسینی نیز در 63 – کیلوگرم به مدال طلا رسید و نشان داد که ایران هنوز حرف های زیادی برای گفتن در این وزن دارد.  اکنون او جا پای رضا نادریان که افتخارات زیادی را برای ایران در این وزن  کسب کرده می گذارد و در صورتی که در همین راه ادامه دهد آینده ای درخشان در انتظار او خواهد بود.
سومین میانه ای قهرمان امیر محمد بخشی بود. او در یکی از مشکل ترین وزن های تکواندو پا می زند. ایران هم همیشه قهرمانان بزرگی در این وزن داشته ولی ظهور ستاره ای جدید از کره به نام لی دای هون تسلط ما را بر این وزن کمتر کرده است. 
امیر محمد توانست دست قهرمان المپیک در این وزن، احمد ابوغش اردنی را از طلا دور نگه داشته و تماشگران را به گذشته ای نه چندان دور که دو رقیب سنتی یعنی ایران و کره رقابت هایی تماشایی داشتند ببرد. 
البته امیر محمد در رقابتی بسیار نزدیک بازی فینال را به لی دای هون با نتیجه 10-12 واگذار کرد اما شکست از این رقیب سرسخت نه تنها باعث سرافکندگی نیست بلکه می تواند پلی محکم برای موفقیت های آینده او باشد.
در 58- کیلوگرم عاشورزاده که تجربه بازی های آسیایی اینچئون را یدک می کشید و در 2014  موفق شده بود مدال طلای این وزن را کسب کند باری دیگر پای به این بازی ها گذاشته بود تا شاید بتواند خاطرات تلخ المپیک ریو را از ذهن خود و دوستارانش پاک کند.  
او بعد از استراحت دور اول و بردن حریفانی از تاجیکستان و ویتنام متاسفانه در نیمه نهایی و در یک بازی نزدیک نتیجه را با حساب 13-15 به حریف ازبک خود واگذار کرد و از رسیدن به فینال باز ماند. 
با نگاهی دقیق تر بر بازی او در مقابل حریف ازبکش به ذهن خطور می کند که شاید فرزان هنوز نتوانسته از مانع روحی که آن شکست غیر منتظره در ریو برای او به وجود آورده به سلامت عبور کند. 
این موضوع بعد از مصاحبه ی عاشورزاده و همچنین فریبرز عسکری سرمربی تیم و اشاره هردوی آن ها به 20 ثانیه آخر راند سوم بیشتر نمایان می شود.
فرزان می گوید: " در 20 ثانیه آخر او (بازیکن ازبک) از من در امتیاز جلو افتاد  و دیگر فرصت جبران به من نداد." 
سر مربی تیم ملی فریبرز عسکری هم در مصاحبه خود به این مشکل اذعان دارد: " با فریاد به فرزان گفتم با همین روش ادامه دهد اما نمی دانم چرا درست در 20 ثانیه آخر این کار را نکرد."
البته در صلاحیت کادر فنی تیم ملی هیچ شکی نیست و جامعه تکواندو فریبرز عسکری را به عنوان یک جنتلمن و مربی کارکشته با کوله باری از تجربه چه به عنوان بازیکن و چه در قامت مربی می شناسند اما فکر می کنیم مشکل فرزان عاشورزاده نه از نظر فنی بلکه از نظر روحی و از خاطر نبردن شکست المپیک ریو نشئت می گیرد که باید به آن بیشتر توجه می شد!
باید به خاطر داشته باشیم که این جوان رعنای تکواندو  تا قبل از المپیک ریو چنان بلایی بر سر حریفان خود آورده بود که فدراسیون جهانی به فرزان لقب "نابودگر" را داده بود پس باور کردنی نیست که فکر کنیم او ناگهان تمام دانسته های خود را فراموش کرده و به یک بازیکن معمولی تبدیل شده است. او هنوز جوان است و با هزینه هایی که برای او شده باید راهی برای کمک به این قهرمان ملی پیدا کنیم!
مهدی خدا بخشی که سالی رویایی را در 2014 با کسب طلای قهرمانی آسیا و بازی های آسیایی تجربه کرده بود دروزن 80 – کیلوگرم باری دیگر در بازی های آسیایی جاکارتا حاضر شده بود تا شاید بتواند مدالی خوش رنگ را کسب کند.
خدابخشی که چند سالی به دلایلی که خارج از این بحث است از تیم ملی دور بود توانست در یک سال گذشته با تلاشی مستمر خود را به تیم ملی تحمیل کند.
متاسفانه مهدی نتوانست انتظارات خودش و کادر فنی را برآورده کند. او در دور دوم در یک رقابت نزدیک مسابقه را به بازیکن کره ای که در نهایت با مدال نقره به کار خودش پایان داد واگذار کرد.
مهدی خدا بخشی نیز همانند فرزان عاشورزاده در چند سال اخیر حاشیه های فراوانی داشته و از حاشیه ها در دوران ورزشی خود بیشتر ضربه خورده تا از حریفانش!
باید قبول کنیم که ورزشکاران در هر ورزشی تا زمانی که تمرکز خود را بر روی ورزش گذاشته در راه موفقیت قدم بر می دارند اما به محض ورود به حاشیه ها قدم هایی شتابان در راه کوتاه کردن عمر ورزشی خود بر داشته و به تدریج محو می شوند. 
نمونه های بسیاری از این دست چه در مملکت خودمان و چه در سطح جهانی داشته ایم و مهدی نیز اگر می خواهد به دوران اوج خود برگردد باید به هر قیمتی خودش را از حاشیه دور نگه داشته و تمام تمرکزش را بر تکواندو بگذارد و حرفش را در شیاپ چانگ بزند چرا که صدای هیچ ورزشکاری بلند تر از صدای عملش در زمین مسابقه نیست!

در پومسه که مربی کره ای "سانگ میونگ کیم" و مهدی صمدیان را به عنوان مربی در کنار خود داشت و با توجه به نتایج کسب شده متاسفانه نمی توانیم به چیز زیادی اشاره کنیم چون واقعن پیشرفتی ندیدیم!
در اولین روز مسابقات و در بخش تیمی مردان، تیم ایران متشکل از امیر رضا مهربان، علی سهرابی و محمد صادق فتوحی بعد از استراحت در دور اول در اولین بازی خود در دور دوم نتوانست حریف فیلیپین شود و بازی را با نتیجه 8.10 به 8.33 باخت تا از رفتن به نیمه نهایی محروم و دستش از رسیدن به مدال کوتاه بماند. 
در قسمت پومسه انفرادی آقایان کوروش بختیاری هم در فینال و با اختلاف زیادی مغلوب کره شد و به مدال نقره بسنده کرد.
با این نتایج پرونده آقایان در هیجدهمین دوره بازی های آسیایی در جاکارتا برای تکواندو آقایان بسته شد.
در یک نگاه کلی میتوانیم بگوییم که در قسمت مبارزه بعد از چند سال ناکامی و با همراهی یک کادر فنی با تجربه تر ایران توانست گوشه ای از افتخارات گذشته را تکرار کند اما باید به خاطر داشته باشیم که مسابقات جهانی بسیار سخت تر و نتیجه گرفتن در آن مشکل تر می باشد! 
در پومسه نمی توانیم انتظار داشته باشیم که یک مربی خارجی در مدت 2 یا 3 ماه بتواند برای ما شعبده بازی بکند!
گرفتن این نتایج با یک مربی ایرانی نیز دور از ذهن نبود و ما یا باید به مربی خارجی زمان بیشتری برای نتیجه گیری بدهیم و یا از مربیان دست پروده ایرانی که سال ها زیر نظر استاد کانگ تعلیم دیده و اکنون می توانند تیم ملی را هدایت کنند استفاده کرده و با اعتماد به آم.خته هایشان افسار کار را به آن ها بسپاریم.    
For best business class hosting read InMotion Reviews and get a good web hosting deal.
طراحی توسط دپارتمان فن آوری اطلاعات شرکت تکفام پرداز - خدمات هاستینگ توسط گروه فن آوری اطلاعات نوین ایده