نگرانی در اردوگاه بانوان تکواندو کار

پرینت
دسته: تکواندو
تاریخ ایجاد در دوشنبه, 12 شهریور 1397
Jakarta 1

"جهان رزم" – با توجه به نتایجی که تکواندو بانوان در دو دوره گذشته بازی های آسیایی و المپیک ریو گرفته بود انتظار کسب نتایج بهتری از بانوان تکواندوکار می رفت اما تیم ملی  بانوان ایران با نتایجی ناامید کننده موجب نگرانی در اردوگاه تکواندو بانوان گردید.
فدراسیون تکواندو در چند سال اخیر توانسته بود با توجه ای مضاعف به تکواندو بانوان وضعیت این بخش را بهبود بخشیده و نتایج بسیار خوبی هم کسب کند و حتا تا آنجا پیش برود که افتخار گرفتن اولین مدال المپیکی در تاریخ ورزش بانوان ایران را کسب کرده و تکواندو را برای همیشه به بخشی فراموش نشدنی از ورزش بانوان ذر تاریخ ثبت کند.
تکواندو بانوان بیش از یک دهه پیش در 2008 با سارا خوش جمال فکری توانست برای اولین بارسهمیه المپیک چین را برای تکواندو بانوان به ارمغان بیاورد. دو سال بعد و در بازی های آسیایی 2010 گوانگجو برای نخستین بار بانوان ایران توانستند با کسب 2 نقره و 3 برنز خوش درخشیده و بهترین نتایج تمام دوره های بازی های آسیایی را به دست بیاورند. 
بانوان تکواندوکار باری دیگر توسط سوسن حاجی پور موفق به کسب سهمیه و حضور در بازی ها ی المپیک 2012 لندن شدند و بعد از آن  در2014 و بازی های آسیایی اینچئون توانستند با کارنامه ی نسبتن موفق و با کسب 2 نقره و یک برنز به کار خود پایان دهند.
 اما نقطه اوج موفقیت بانوان در المپیک ریو رقم خورد که کیمیا علیزاده موفق شد اولین مدال المپیکی در تاریخ ورزش بانوان ایران را کسب کند و این افتخاری بزرگ را برای تکواندو در کل ورزش ایران رقم زد.  
اگر چه کیمیا علیزاده به همراه مهرو کمرایی به عنوان مربی به این افتخار دست یافتند اما شک نداریم که این مدیون تلاش بی وقفه و زحمات زیادی است که مربیانی مانند ندا زارع  که هدایت تیم ملی نوجوانان را به عهده داشته، مینو مداح (کیمیا علیزاده زیر نظر هر دوی این مربیان کار کرده است) و مریم آذرمهر که چندین سال سرمربی گری تیم ملی بانوان را به عهده داشتند و بسیاری مربیان بی نام و نشان دیگر در گوشه کنار کشور که توانسته اند چهره های زیادی را به تکواندو بانوان معرفی بکنند می باشد.
اما در بازی های آسیایی جاکارتا چه اتفاقی افتاد که بانوان تکواندوکار ایران در 5 وزن شرکت کردند و حاصل آن فقط یک مدال برنز بود و چنین کارنامه ضعیفی از خود به جای گذاشتند ...؟!
بگذارید نگاهی داشته باشیم به مسابقات بانوان در جاکارتا.
در 49 – کیلوگرم ناهید کیانی توانست بعد از بردن حریف نپالی با نتیجه 4-43 و برد 15-23 حریف فیلیپینی در بازی سوم و در یک بازی نزدیک با دارنده طلای جهانی و برنز المپیک از تایلند مغلوب این حریف شد و توانست تنها مدال بانوان در این بازی ها را که یک برنز بود کسب کند.
در 53- کیلوگرم الهه شیدایی بعد از یک برد مقابل فیلیپین یازی دوم را با نتیجه 3-11 به قزاقستان واگذار کرد و حذف شد، در 57 – کیلوگرم پریسا جوادی اولین بازی خودش را در مقابل بازیکن قزاق 10-15 باخت و حذف شد، در 67- کیلوگرم ملیکا میر حسینی که فقط 3 هفته پیشتر در 73 – کیلوگرم در اوپن کره شرکت کرده بود و بدلیل آسیب دیدگی کیمیا علیزاده جایگزین او در این وزن شده بود بعد از کم کردن حداقل 6 کیلوگرم در 3 هفته نتوانست بیش از یک برد مقابل ویتنام کسب بکند و بازی دوم خود را با نتیجه بسیار ضعیف 5-21 در مقابل بازیکن اردنی واگذار کرد و از گردونه مسابقات حذف شود و بالاخره زهرا پوراسماعیل در67+ کیلوگرم نیز نتوانست از پس بازیکن ازبکی که اکرم خدابنده در اوپن کره برده بود بر بیابد و در اولین مسابقه خود با نتیجه 3-6 باخت و حذف شد.
با نگاهی به حریفانمان این 4 وزن می بینیم که بازیکنان ما توانستند یک فیلیپینی و یک ویتنامی  را برده و مغلوب 2 قزاق، یک ازبک و یک اردنی شدند.
اگر بخواهیم واکاوی درباره تیم ملی بانوان و اینکه چرا نتوانست حرکت رو به جلوی خود را ادامه بدهد داشته باشیم  باید نظری به اتفاقات چند سال گذشته بیاندازیم.  
بیش از یک دهه پیش و در مقطعی خانم ها مینو مداح و آذرمهر چند سالی به عنوان هدایت کنندگان تیم ملی انجام وظیفه کردند. بعد از آن و پیش از المپیک لندن با فدراسیون با استخدام مربی کره ای حدود دو سال تیم ملی بانوان را به او سپرد. 
سپس خانم آذرمهر جایگزین مربی کره ای شد ولی بعد از مدتی برکنار و هدایت تیم باری دیگر به خانم مداح که چند سال قبل در تیم ملی به همراه خانم آذرمهر سرمربی مشترک بود سپرده شد.
در مدت زمانی که مینو مداح سر مربی بود و با توجه به دیسیپلین و مدیریتی که بر بازیکنانش اعمال میکرد به نظر میآمد که به تدریج آرامش و ثباتی نسبی در تیم ملی بانوان شکل گرفته تا بتوانیم آینده روشن تری را برای بانوان تکواندوکار تصور کنیم. 
در انتخابی المپیک ریوعلیزاده با مربی گری مداح توانست مدال طلا را به گردن انداخته و کسب سهمیه المپیک کند اما به ناگاه و در پی یک تصمیم  ناگهانی و جنجالی قبل از المپیک ریو مداح از کار برکنار شد و مهرو کمرایی جایگزین او شد. 
این برکناری موجب شایعات زیادی در باره بازیکن سالاری در تیم ملی شد و مصاحبه خانم سروی نایب رییس بانوان ( 7 اردیبهشت 95 خبرگزاری ایسنا) هم که گفته بودند " در راستای تهیه امکانات برای علیزاده شرایط او را هم در نظر گرفتیم و او گفت که با کمرانی خیلی راحت است زیرا از بچگی با او همراه بوده است"  نه تنها کمکی به رفع شائبه بازیکن سالاری در تیم ملی نکرد بلکه بیشتر به این شایعه دامن زد.
البته شکی در قابلیت های فنی خانم مهرو کمرایی و کارنامه موفق ایشان در رده های سنی نو نهالان و پایه نداریم اما سئوال اینجاست که آیا مدیریت و هدایت تیم های ملی نو نهالان که بازیکنان زیر 14 سال و تازه پا به عرصه ورزش قهرمانی گذاشته در آن هستند با مدیریت وهدایت بازیکنان تیم ملی بزرگسالان که تشکیل شده از بازیکنانی است که سال ها در رده های مختلف پا زده اند یکی است...؟!
بدون شک مسایل و مشکلات تیم ملی بزگسالان بسیار متفاوت و چندین برابر نو نهالان بوده و تیم های بزگسالان که معمولن به عنوان پیشانی عملکرد فدراسیون ها دیده می شوند سرمربی را می طلبند که بتواند با قدرت هر چه تمام تر تیم را هدایت و مسایل ریز و درشت تیم را کنترل و حتا در مواقع لازم از پس بعضی غرورهای کاذب و یا خودمحوری هایی که گاهی اوقات ممکن است در برخی ستارگان ورزشی ایجاد شود بر بیاید. 
مربیان زیادی تا به امروز به تکواندو بانوان خدمت کرده اند و هیچ کس نمی تواند منکر زحماتی که در رده های سنی پایه و نوجوانان توسط مربیانی مانند مهرو کمرایی، ندا زارع ، پروانه تهرانی (که خود برای نخستین بار موفق به کسب اولین مدال در تکواندو بانوان در آسیایی 2002 بوسان گردیده بود) برای تربیت بازیکنان کشیده شده، باشد اما به مانند تمام رشته های ورزشی دیگر و به دلیل مشکلات متفاوت در مدیریت بازیکنان بزرگسال و نونهال و نوجوان به ندرت یک مربی موفق رده های سنی پایین تر را در رده بزرگسالان به کار می گیرند.  
اکنون و با نتایج کسب شده در بخش بانوان و بعد از یک دوره موفق که موجب امیدوراری و جنب و جوش زیادی در بخش بانوان شده بود به نظر می آید که متاسفانه به خانه اول برگشته ایم و همانطور که در بخش آقایان و بعد از نتایج ضعیف ریو مجبور به بازسازی داشته هایمان شده ایم در بخش بانوان نیز مجبور به یک بازنگری کلی باشیم. 
امید است که تکواندو بانوان که در این سال های اخیر توانسته بود خودی نشان داده و در راه موفقیت قدم بردارد بتواند باری دیگر با تصمیم گیری مناسب از طرف فدراسیون تکواندو پیروز و کامیاب باشد.   
For best business class hosting read InMotion Reviews and get a good web hosting deal.
طراحی توسط دپارتمان فن آوری اطلاعات شرکت تکفام پرداز - خدمات هاستینگ توسط گروه فن آوری اطلاعات نوین ایده