ووشو در آزموني جهاني

پرینت
دسته: ووشو
تاریخ ایجاد در شنبه, 23 آبان 1394
جهان رزم - سیزدهمین دوره رقابتهای ووشو قهرمانی جهان در حالی  به میزبانی اندونزی برگزار مي شود که ووشوکاران ایران در تاریخ کوتاه این رقابتها با حضوری موفق ۶۴ مدال رنگارنگ کسب کرده اند.  به گزارش سايت جهان رزم ؛ ووشو ورزش ملی چین است که چند سالی است با هدایت «یوزای چنگ» تلاش می کند به عنوان یک رشته رسمی وارد بازیهای المپیک شود. برگزاری رقابتهای جهانی با قوانین متعادل در راستای توسعه این رشته در کشورهای مختلف یکی از برنامه فدراسیون جهانی برای رسیدن به هدف بزرگ بود. 

رقابتهای ووشو قهرمانی جهان از سال ۱۹۹۱ به میزبانی چین در پکن و در غیاب ایران آغاز و پس از آن هر دو سال یکبار به صورت منظم برگزار شده است. تیم ایران در دومین دوره این رقابتها به میزبانی مالزی به میدان رفت و توفیقی در کسب مدال نداشت. در سومین دوره نیز به میزبانی آمریکا تیم کشورمان اعزام نشد. اما در چهارمین دوره مسابقات دومین حضور خود در  رقابتهای جهانی را در مسابقات ۱۹۹۷ ایتالیا در رم تجربه کرد و موفق به کسب مدال شد. 

 ۴ مدال حاصل تلاش نمایندگان اعزامی ایران به رم بود.حسین اوجاقی سرمربی فعلی تیم ملی به همراه سید علی میرمیران دو مدال طلا، شهوندی یک مدال نقره و محمدرضا جعفری هم یک مدال برنز کسب کردند تا تیم ایران دست خالی به ایران بازنگردد. 

در تاریخ ۲۴ ساله این مسابقات شاهد برگزاری ۱۲ دوره رقابتها هستم که نمایندگان ایران در ۱۰ دوره حضور خود  موفق به کسب ۲۸ مدال طلا ، ۱۴ مدال نقره و ۲۲ مدال برنز شدند. در این بین حسین اوجاقی هفت دوره به عنوان ورزشکار در این مسابقات حضور داشته و سه دوره هم مدیر فنی و سرمربی تیم اعزامی کشورمان بوده است. اوجاقی از هفت دوره مبارزه در رقابتهای جهانی سه طلا ، دو نقره و یک برنز کسب کرده و پرافتخارترین ووشوکار این در این رقابتها ست. 

بعد از اوجاقی ، حمید رضا قلی پور با سه طلا و یک نقره و محمد رضا جعفری با سه طلا و یک برنز  مردان افتخارآفرین ایران در این مسابقات هستند. محسن محمد سیفی با دو طلا و یک نقره و  سید علی میرمیران هم با دو طلا و یک برنز از مردان تاثیرگذار ووشو ایران در رقابتهای جهانی بوده اند. 

اندونزی خوش یمن برای ووشو ایران
اما اندونزی کشوری است که برای ووشو ایران خوش یمن بوده است. این برای چهارمین بار است که ووشوکاران ایران در این کشور به میدان می روند. در سال ۲۰۰۸ و رقابتهای قهرمانی جوانان جهان تیم ایران با کسب ۵ مدال طلا برای اولین بار نایب قهرمان ساندای جهان شد.

۵ سال بعد بعنی در سال ۲۰۱۳ اندونزی میزبان رقابتهای دوازدهمین دوره رقابتهای قهرمانی جهان بود که تیم ایران در شهر «پالن بانگ» با کسب ۶ مدال طلا بازهم برای عنوانی شایسته در ساندا را کسب کرد و سال ۲۰۱۴ نیز در رقابتهای جام جهانی عنوان نایب قهرمانی به تیم ایران رسید. 

نمایندگان کشورمان در چهارمین حضور خود در این کشور را تجربه می کنند و امید می رود بازهم این کشور برای ووشو ایران خوش بوده و عنوانی درخور توجه خاصل تلاش ووشوکاران ایران شود. 

اولین ها در رقابتهای جهانی 
ووشو ایران در تاریخ ۲۰ ساله حضور خود در رقابتهای جهانی موفق به ثبت چند رکورد شده است. حسین اوجاقی به عنوان اولین طلای ایران در این رقابنها نام خود را در تاریخ ووشو ایران ثبت کرده است. محمد رضا جعفری به عنوان اولین ووشوکار ایرانی که سه طلای متوالی رقابتهای جهانی را نصیب ووشو ایران کرده تاریخ ساز شده است. 

جاوید دیداری در رقابتهای ۲۰۰۱ ایروان اولین طلای ایران در بخش تالو کسب کرد. وی در این مسابقات یک مدال برنز هم به خود اختصاص داد. در بخش بانوان  راضیه طهماسبی با کسب مدال برنز در مسابقات جهانی۲۰۰۵ ویتنام نام خود به اولین بانوی مدال آور ثبت کرد و خدیجه آزاد پور با کسب مدال طلا در رقابتهای جهانی ۲۰۰۹ تورنتو اولین طلایی بانوان لقب گرفت.

در بخش تالو تیم دوئلین(مبارزه نمایشی) مردان هم با دو طلای در بخش تالو تاریخ ساز شده است. همچنین فرشاد عربی با چهار دور حضور و کسب شش مدال نقره و برنز بهترین تالوکار ایران در رقابتهای جهانی بوده است. 

نتایج کامل ووشو ایران در رقابتهای جهانی:

اولین حضور: ۱۹۹۳ مالزی: بدون کسب مدال

دومین حضور: ۱۹۹۷ ایتالیا - رم: دو طلا(حسین اوجاقی و سید علی میرمیران) ، یک نقره(شهوندی) و یک برنز(محمد رضا جعفری)

سومین حضور:۱۹۹۹ هنگ کنگ: دو طلا(حسین اوجاقی و سید علی میرمیران) ، یک برنز (محمد رضا جعفری)

چهارمین حضور:۲۰۰۱ ارمنستان - ایروان: سه طلا ( محمد رضا جعفری ، علی اصغر شعبانی و جاوید دیداری) ، یک نقره ( حسین اوجاقی) سه برنز( منصور نورزی ، سید علی میرمیران و جاوید دیداری)

پنجمین حضور : ۲۰۰۳ ماکائو: یک طلا (محمد رضا جعفری) ، دو برنز ( حسین اوجاقی و علی اصغر شعبانی)

ششمین حضور: ۲۰۰۵ هانوی - ویتنام: یک طلا (محمد رضا جعفری) ، یک نقره (اسلام قربانی) و دو برنز ( سلمان ترکی و راضیه طهماسبی)

هفتمین حضور: ۲۰۰۷ چین - پکن : یک طلا (حمید رضا قلی پور) ، ۵ نقره ( حسین اوجاقی ، علی اصغر شعبانی ، اسلام قربانی ، راضیه طهماسبی و زهرا کریمی) چهار برنز( فرزانه دهقان ، خدیچه زینال زاده و فرشاد عربی۲ مدال ) 

هشتمین حضور: ۲۰۰۹ کانادا - تورنتو: پنج مدال طلا ( علی دهقان ، حسین اوجاقی ، خدیجه زینال زاده ، ملیحه فضلی و تیم دوئلین مردان) ، ۶ مدال نقره ( محسن محمد سیفی ،حمید رضا قلی پور ، راضیه طهماسبی ، الهه منصوریان و فرشاد عربی۲ مدال ) دو مدال برنز (سجاد عباسی و احسان پیغمبری) 

نهمین حضور: ۲۰۱۱  ترکیه  -  آنکارا : شش مدال طلا ( مریم هاشمی ، شهربانو منصوریان ، ملیح فضلی ، محسن محمد سبفی ، حمید رضا قلی پور و سجاد عباسی) ، دو مدال نقره ( دوئلین مردان و فرشاد عربی ) سه مدال برنز ( الهه منصوریان ، جواد آقایی و تیم دوئلین بانوان) 

دهمین حضور: ۲۰۱۳ جاکارتا - اندونزی: ۷ مدال طلا ( محسن محمد سیفی ، امیر فضلی ، حمید رضا قلی پور ، الهه منصوریان ، مریم هاشمی ، شهربانو منضوریان و تیم دوئلین آقایان) ، ۴ مدال برنز ( فرشاد عربی ۲ مدال  ، هانیه رجبی و دوئلین بانوان)

For best business class hosting read InMotion Reviews and get a good web hosting deal.
طراحی توسط دپارتمان فن آوری اطلاعات شرکت تکفام پرداز - خدمات هاستینگ توسط گروه فن آوری اطلاعات نوین ایده