انتقاد تند مهدي‌زاده از فوتبالیست ها

پرینت
دسته: کاراته
تاریخ ایجاد در چهارشنبه, 15 آذر 1391

جهان رزم - کاراته‌کاي تيم ملي گفت: بازتاب خبري لباس پوشيدن فوتباليست‌ها که موضوعي پيش پا افتاده است بيشتر از کسب مدال طلاي ما در مسابقات جهاني است.


به گزارش جهان رزم؛ «پس از بازگشت از بازي‌هاي آسياي گوانگجو شبانه روز تلاش کردم تا به آرزويم که کسب مدال طلا مسابقات جهاني است برسم، به قدري تلاش کرده بودم که مي‌دانستم با حضور در مسابقات جهاني 2012 پاريس مدال طلاي وزن 60- کيلوگرم را کسب خواهم کرد.» اين گوشه‌اي از صحبت‌هاي کاراته‌کاي قمي وزن 67- کيلوگرم تيم ملي ايران است که در سن 22 سالگي با اولين حضور خود در مسابقات جهاني توانست مدال طلاي مسابقات را از آن خود کند.
نام امير مهدي‌زاده اين روزها در تمام رسانه‌ها مطرح است، آيا حتما مهدي زاده‌ها مدال طلاي جهان را کسب کنيد تا نامي از آنها در رسانه‌ها مطرح شود؟
همه مي‌دانند که فوتبال جذاب‌تر‌ و تماشاگر پسندتر از رشته‌هاي ديگر است. البته خيلي از فوتباليست‌ها حتي به تيم ملي هم نمي‌رسند. شايد در خواب هم به روياهاي خود نتوانند برسند، اما بازتاب صحبت‌هاي آنها خيلي رسانه‌اي مي‌شود. لباس پوشيدن فوتباليست‌ها که خيلي پيش پا افتاده است، اما اهميت آن از کسب مدال جهاني ما بيشتر است و نمي‌دانم که چرا به اين صورت است.
قبول داري که کسب مدال طلاي شما بازتاب فراواني داشت؟
بله، واقعاً‌ همه مردم از کسب مدال طلاي من خوشحال شدند. به هر حال اين افتخاري است که تنها براي من نيست و مردم نيز در اين موفقيت شريک هستند.
مسئولان جايزه‌اي براي شما در نظر گرفته‌اند؟‌
مسئولان فدراسيون قول داده‌اند که مبلغ 20 ميليون تومان هديه نقدي به مدال‌آوران اهداء خواهند کرد، اما شنيده‌ام قرار است در قم نيز برايم يک مراسم برگزار شود که هنوز زمانش مشخص نيست.
قبول داري که با کسب مدال طلا در مسابقات جهاني از سايه حسين روحاني بيرون آمدي؟
من احترام خاصي به روحاني قائلم. به هر حال وي مدال‌هاي فراواني را کسب کرده است. البته من هم تلاش کردم و مي‌دانستم که کار سختي را پيش رو دارم چون قبل از من که روحاني در اين وزن حضور داشت مدال‌هاي خوش رنگي را کسب کرده بود. کسب 4 مدال جهاني کار بزرگي است و به همين دليل تلاش مي‌کردم تا از عنوان‌هايي که حسين روحاني در اين سال‌ها کسب کرده، دفاع کنم.
حسين روحاني از تيم ملي هنوز خداحافظي نکرده و پيش از اين که تيم ملي به فرانسه اعزام شود در صحبت‌هاي خود اظهار کرده بود که به هيچ عنوان تصميمي براي خداحافظي از تيم ملي ندارد،‌ پس با اين حساب مهدي‌زاده براي حضور در تيم‌ ملي کار سنگين‌تري را در پيش رو دارد.
اين موضوع هيچ فرقي برايم ندارد چون از قبل من هم بوده‌ام و در حال حاضر هم هستم، مهم اين است که يکي براي کشورمان افتخار آفريني کند.
قبل از اعزام به مسابقات پاريس وعده کسب مدال طلا را داده بودي و خيلي هم مطمئن در مورد اين موضوع صحبت مي‌کردي، دليل اين صحبت‌ها چه بود؟
شش سال مداوم زير نظر دباغيان در باشگاه مقاومت شبانه ‌روز تمرين کردم و خدا رو شکر در پايان هم مزد زحماتم را با با کسب مدال طلا گرفتم. با تمريناتي که داشتم مي‌دانستم که توانايي کسب مدال طلا را دارم. در طول اين سال‌ها نفس کشيدنم نيز براي کسب مدال طلا بود.
دباغيان در صحبت‌هاي خود اظهار داشت که شما اولين کاراته‌کايي هستيد که در اولين حضور خود در مسابقات جهاني مدال طلا کسب کرده‌ايد و اين يک رکورد براي کاراته ايران محسوب مي‌شود.
حسين روحاني سه بار در مسابقات جهاني شرکت کرده و در سومين حضورش در مسابقات جهاني مدال طلا را کسب کرد. مهدي عموزاده در دومين حضور خود در مسابقات جهاني مدال طلا را کسب کرد. جاسم ويشکاهي نيز در دومين حضور خود در مسابقات جهاني مدال طلا را کسب کرد و من نيز در اولين حضورم در مسابقات جهاني به اين افتخار رسيدم.
براي مسابقات دوره آينده که به ميزباني آلمان برگزار خواهد شد برنامه‌ريزي کرده‌اي؟
هدف اصلي من و دباغيان اين است که مدال طلا را در آلمان دوباره تکرار کنم. 2 سال فرصت دارم و مي‌توانم حسابي کار کنم. تا به حال تاتامي جهاني نديده بودم و با حضور در پاريس تجربيات خوبي کسب کرده‌ام و اين تجربيات براي حضور در مسابقات جهاني آلمان قطعاً به من کمک خواهد کرد.
دباغيان براي شما چقدر تلاش کرده است؟
واقعاً مربي خوبي است و خيلي براي من زحمت کشيده است، اولين طلايي که کاراته ايران کسب کرده است،‌ توسط مهدي عموزاده بود که از شاگرد دباغيان است، از سال 1996 تا 2012 اولين و آخرين مدال طلايي که کسب شده هر دو مدال براي شاگردان دباغيان است. اين موضوع نشان مي‌دهد که دباغيان چقدر براي کاراته کشورمان در طول اين سال‌ها تلاش کرده. اگر از اولين مدال طلا تا آخرين مدال را حساب کنيم 16 سال فاصله وجود دارد، من فکر نمي‌کنم يک باغبان هم پاي زمينش اين همه سال به انتظار بنشيند. دباغيان از 150متر باشگاهي که دارد شاگرداني مثل عموزاده، کتيرايي و نفرات ديگري که خيلي در رده ملي سرشناس هستند را به کاراته ايران معرفي کرده است. جالبترين نکته‌اي که وجود دارد اين است که وقتي وارد باشگاه مي‌شوم مشاهده مي‌کنم تمام نفراتي که آنجا هستند همه عناوين مختلفي را در مسابقات آسيايي، جهاني و تورنمنت‌هاي ديگر را در کارنامه خود دارند.
چرا با اين همه موفقيت‌هايي که دباغيان دارد در جمع کادر فني تيم ملي نيست؟
اين براي من هم جاي سؤال است. رابطه‌اي که بين من و دباغيان وجود دارد مثل رابطه پدر و پسر است و شک ندارم که حضور وي در پاريس در کنار من باعث بالا رفتن روحيه‌ام مي‌شد. حرف‌هاي دباغيان در ذهن من نبود بلکه در قلب من بود. من اصلاً‌ نمي‌دانستم که تاتامي جهاني به چه صورت است، اما با راهنمايي‌هايي که وي کرده بود مطمئن بودم کسي که من را راهنمايي مي‌کند پيش از اين يک نفر را بالاي سکوي اول هدايت کرده بود. به خاطر همين همه حرف‌هاي او را گوش مي‌دادم. ايراني ها يک خصلتي دارند که  اگر يک ورزشکار حريف خود را شکست مي‌دهد همه دور او جمع مي‌شوند و مي‌گويند تو بهتريني، تو نمي‌داني چه کسي را شکست داده‌اي و از اين صحبت‌ها، اصلاً نمي‌گويند که تا فينال هنوز نفرات ديگري را پيش رو داري و همين صحبت‌ها باعث مي‌شود که ورزشکار کاملاً از لحاظ روحي و رواني تخليه شود و به مشکل بخورد. تمام اين صحبت‌ها را دباغيان به من گفته بود، حتي به من پيش از اين تذکر داده بود که اگر در بازي اول حريفت را شکست دادي و همه دورت جمع شدند مراقب باش تا تخليه روحي و رواني نشوي و تا زماني که به بالاي سکو نرفته‌اي بدان که هنوز کارت تمام نشده است.  
قبول داري که يک مربي براي يک وزن جواب نداد و در پايان اين تصميم شکست خورد؟
به هر حال تصميمي بود که کارشناسان گرفته بودند و پس از اينکه احساس کردند که اين روش جواب نمي‌دهد دوباره سيستم را تغيير دادند.
شما فکر مي‌کنيد کدام روش بهتر بود، يک مربي براي هر وزن يا با همين سيستمي که به فرانسه اعزام شديد؟
به هر حال اين روشي بود که در مسابقات جهاني نتيجه داد پس قطعاً اين بهتر از روش قبل بود.
حضور دباغيان در پاريس در تعداد مدال‌ها و رنگ مدال‌ها تاثير مي‌گذاشت؟
با کارنامه که وي دارد من شک ندارم که حضور وي خيلي مي‌توانست به تيم کمک کند. ما در تاريخ کاراته چهار مدال طلا داريم که دو مدال آن براي شاگردان دباغيان است.
چه اتفاقاتي در طول اين سال‌ها رخ داده که بين کسب مدال‌هاي طلا در اين سال‌ها فاصله افتاده است؟
حاشيه‌ها باعث شد تا کسب مدال طلا در طول اين سال‌ها به تاخير کسب شود. در فدراسيون‌ دوره‌هاي گذشته حاشيه‌هاي خيلي زيادي وجود داشت، ‌اگر امسال در مسابقات جهاني نتيجه گرفتيم به خاطر حضور رئيس فدراسيون کاربلد در رأس مديريت بود چون تمام حاشيه‌ها را جمع و جور کرد. شما فوتبال را نگاه کنيد، زمين و زمان با هم يک دل شدند و فوتباليست‌ها را حمايت کردند در نهايت کره جنوبي را شکست داديم.
خيلي‌ها معتقدند فدراسيون احمدپناهي حاشيه‌ساز بود، اين موضوع را قبول داريد؟
از شرايطي که در آن مقطع در فدراسيون رخ مي‌داد اطلاع ندارم، اما به عنوان يک کاراته‌کا مي‌ديدم که در تيم‌هاي ملي خيلي حاشيه‌ها براي بچه‌ها وجود داشت و به همين دليل بچه‌ها نمي‌توانستند نتيجه بگيرند. در مديريت فعلي حاشيه‌اي براي کاراته‌کا‌ها وجود ندارد.
يعني دوران پناهي آرامش براي ملي‌پوشان وجود نداشت؟
من نمي‌خواهم اين دوره را با دوره قبل را مقايسه کنم به هر حال ديگر پناهي رفته و فرجي هدايت فدراسيون را بر عهده دارد.
به غير از شما چه کسي ديگر مي‌توانست در پاريس مدال طلا کسب کند؟
سعيد احمدي حقش بود، اما به هر حال قسمت نشد. چهار بر صفر از حريفش جلو بود، اما نتوانست به چيزي که مي‌خواهد برسد.
دليل اينکه چند سال موهايت را کوتاه نگه داشتي چيست؟
من 6 سال است که موهايم را کوتاه کرده‌ام، زمانيکه دباغيان از تيم‌هاي ملي استعفاء کرد به من گفت، حاضرم وقت بگذارم و شاگرد به تيم ملي بدهم، يادم است آن زمان کمربند قهوه‌اي داشتم و صحبت‌هاي وي را قبول کردم. دباغيان گفت من يک شرط دارم و بايد موهايت را تا زماني که من مي‌گويم کوتاه کني، بدون اينکه دليلش را بدانم قبول کردم و در طول اين سال‌ها متوجه شدم که دليلش چه بود. او مي‌خواست بداند که آيا من براي رسيدن به مدال طلاي جهاني حاضرم همه کار کنم يا خير. خدا رو شکر با گوش دادن به حرف‌هايش در پايان مزد زحماتم را گرفتم.
به نظر مي رسد شما کاراته‌کاها تنها حسرتتان در ورزش حضور در المپيک است!
بله، همين‌طور است، مدتي پيش تيم ملي به يکي از مسابقات برون مرزي اعزام شد و رئيس کميته ملي المپيک نيز در آن سفر حضور داشت. در آن مقطع علي‌آبادي در مورد حضور کاراته در مسابقات المپيک با رئيس فدراسيون جهاني صحبت‌هاي خوبي را کرده بود. فکر مي‌کنم در سال 2020 کاراته در المپيک حضور داشته باشد. در مسابقات پاريس نمايندگان المپيک نيز در سالن مسابقات حضور داشتند و تمام جمعيتي که در مسابقات حضور داشتند را ديدند.
با شرايط سني که داري در مسابقات المپيک 2020 حضور خواهي داشت؟
بله، اتو کاراته‌کاي انگليسي تقريباً در 40 سالگي مدال طلاي جهاني را کسب کرده است. ما در ايران ورزشکاران را زود پير مي‌کنيم. من نيز هنوز خيلي براي خداحافظي با کاراته فرصت دارم.
فکر مي‌کني اگر تورج ساساني در پاريس کنار شاگردانش حضور پيدا مي‌کرد، براي شاگردانش باعث دلگرمي مي‌شد؟
احمدي و حيدري مي‌توانند در مورد اين موضوع اظهارنظر کنند، اما من مطمئنم اگر مربي من در کنارم بود مي‌توانست بيشتر از اين به من کمک کند.
در مورد کسب مدال برنز در کميته تيمي چه نظري داري؟
کسب مدال برنز پس از 10 سال نتيجه بسيار خوبي است، آن هم با حضور نفراتي که براي اولين بار به مسابقات رفته بودند. دوره قبل تيمي که به مسابقات اعزام شده بود اوج کارش بود و هر کدام از آنها در 2 دوره مسابقات جهاني شرکت و مدال جهاني نيز در کارانامه خود داشتند و در دور سوم، عنوان سومي را کسب کرده بودند.
فکر مي‌کنيد اين تيم پتانسيل کسب عنوان قهرماني را دارد؟
حتما به همين صورت است، ما اگر با ترکيه در پاي فينال بدشانسي نمي‌ آورديم‌ حتماً مي‌توانستيم آنها را نيز شکست بدهيم. تيم اعزامي به مسابقات جهاني همه جوان و براي اولين بار بود که در چيني آوردگاه بزرگي شرکت مي‌کرد.
در بازي فينال تا ثانيه‌هاي آخر تقريباً بازي را واگذار کرده بودي، اما به يکباره توانستي حريفت را شکست دهي، چطور اين اتفاق رخ داد؟
اگر در مسابقات جهاني يک لحظه فکر کني که بازي را واگذار کردي کار تمام است. من تا لحظه‌هاي آخر مي‌دانستم که حريفم را شکست مي‌دهم. قبل از اينکه وارد تاتامي ‌شوم با تمام وجود از حضرت ابوالفضل(ع) کمک خواستم. مربي بدنسازم قبل از اينکه وارد تاتامي شوم به من گفت اگر حرفي در ذهنت داري به من بگو تا کمکت کنم، اما من گفتم نه اصلا به هيچ عنوان استرس ندارم. به حسيني گفتم امروز روز تاسوعا است و من از ته دل از حضرت ابوالفضل(ع) مدد گرفتم و ديگر هيچ استرسي ندارم. آن روز اگر حريفم بارها ميدان جهاني را ديده بود مطمئنم بودم که وي را مي‌توانستم شکست دهم. من 4/9/89 در بازي‌هاي آسيايي گوانگجو شکست خوردم و 4/9/91 مدال طلاي مسابقات جهاني را کسب کردم.
دليل شکست شما در بازي‌هاي آسيايي گوانگجو چه بود؟
در اردوهاي قبل از بازي‌هاي آسيايي از لحاظ روحي و رواني تخليه شده بودم و با همان شرايط به مسابقات اعزام شدم. من بايد قبل از اعزام به مسابقات استراحت مي‌کردم، اما با تمام خستگي‌هايي که در اردوها داشتم رفتم به مسابقات آسيايي. کاملاً به ياد دارم روزي که مسابقه داشتم به قدري خسته بودم که پاهايم به تاتامي چسبيده بود و همين موضوع باعث شکستم شد. فقط با انگيزه‌اي که داشتم به مسابقات اعزام شدم و باز هم اگر ناداوري نبود مي‌توانستم نتيجه بگيرم.
کارشناسان معتقدند که اگر کاراته ايران در کرسي‌هاي جهاني جايگاهي داشت قطعا مدال نقره سعيد احمدي در حال حاضر طلا بود و جايگاه کاراته ايران بالاتر از پنجم مي‌شد!
رئيس فدراسيون کاراته براي اينکه بانوان کاراته‌کاي ايراني با حجاب اسلامي در مسابقات جهاني بتوانند شرکت کنند خيلي تلاش کرد و در پايان به اين مهم رسيد. قطعا با تلاشي که فرجي مي‌کند ما در آينده نزديک در کرسي جهاني نيز مي‌توانيم جايگاهي داشته باشيم.
قبول داري که حضور بانوان و کسب مدال آنها مي‌تواند در پايان مسابقات در رده بندي نهايي تاثير گذار باشد؟
خيلي از تيم‌ها مثل ژاپن با کسب مدال بانوان خود توانستند در پايان مسابقات جايگاه خوبي را کسب کنند و در رده مردان خود عملکرد چندان چشم‌گيري نداشتند. بنده معتقدم که اگر بعد از اين روي بانوان نيز بيش از اين سرمايه گذاري شود ما هم مي‌توانيم با حضور بانوان کاراته‌کا در مسابقات جهاني جايگاهمان را تغيير دهيم.
قبل از اينکه تيم به مسابقات جهاني اعزام شود بحث اينکه مهدي زاده مدعي شده من امير کاراته هستم مطرح بود. اين موضوع صحت داشت؟
متاسفانه برخي از اطرافيانم که هنوز هم نمي‌دانم که دليلشان از اين صحبت‌ها چه بود اين صحبت‌ها را مطرح کرده بودند. من اصلا به ياد ندارم که چنين حرفي زده باشم. قضاوت در مورد اين موضوع را به خانواده کاراته واگذار مي‌کنم.
مراسم اهداي مدالتان را به مقام معظم رهبري چه زماني انجام خواهيد داد؟
من در روز بسيج اين موضوع را مطرح کردم و مدالم را به مقام معظم رهبري و تمام بسيجيان تقديم کردم و اميدوارم هر چه زودتر اين اتفاق رخ دهد.
و صحبت‌ پاياني؟
هميشه دوست دارم که پس از موفقيت‌هايم همان افرادي که در شکست‌هايم در کنارم بودند حضور داشته باشند و خوشحالم از اينکه پدر و مادرم در شکست‌ها و پيروزي‌ها هميشه حمايتم کردند. در پايان نيز از مسئولان باشگاه مقاومت بسيج، کادر فني تيم ملي، غلامرضا دباغيان و مسئولان فدراسيون و همه کساني که در اين موفقيت کمکم کردند تشکر و قدرداني مي‌کنم.

For best business class hosting read InMotion Reviews and get a good web hosting deal.
طراحی توسط دپارتمان فن آوری اطلاعات شرکت تکفام پرداز - خدمات هاستینگ توسط گروه فن آوری اطلاعات نوین ایده