کاراته بانوان را چه می شود

پرینت
دسته: کاراته
تاریخ ایجاد در شنبه, 06 مرداد 1397
Karate
جهان رزم – در مصاحبه ای آتشین مبینا کاویانی مسایلی را در باره تیم ملی بانوان و حواشی آن مطرح می کند که اگر واقعیت داشته باشد میتواند به شدت نگران کننده باشد.
چند روز پیش برگزاری  مسابقات قهرمانی کاراته آسیا در کشور اردن به پایان رسید اما نتایج تیم ملی بانوان که این روزها حال و روز خوشی هم ندارد و الان که فقط چند هفته تا بازی های آسیایی نداریم بسیار نگران کننده می باشد.
مبینا کاویانی که یکی از اعضای تیم ملی بانوان در مسلبقات قهرمانی آسیا بود بعد از برگشت در مصاحبه ای مفصل با یکی از خبرگزاری ها – تسنیم 27 تیرماه -  اتهاماتی را در مورد انتخابی تیم ملی، نایب رییس بانوان و دبیر فدراسیون کاراته مطرح می کند که اگر واقعیت داشته باشد باید بسیار جدی گرفته بشود.
جا به جایی سرمربی تیم ملی بانوان
تغییر سرمربی یا مربی در تیم های ملی امری معمولی است و فدراسیون های مختلف بنا به احتیاجاتی که احساس میکنند دست به تغییراتی در کادر فنی تیم های خود می زنند. اگر چه این تغییرات مخالفت ها و موافقت هایی در پی دارد و همیشه نیز خواهد داشت اما وقتی که خود فدراسیون موجب شک و شبه های بیشتری درباره تصمیمات خود می شود نه تنها انتخاب هایشان را بیشتر زیر زره بین می برند بلکه موجب حواشی زیادتری پیرامون تیم های ملی نیز گشته که این حواشی همیشه تاثیرش را در نتایجی که این تیم ها بدست می آورند نمایان می کند.
تغییر سرمربی همیشه باید با دقت فراوان انجام شود چرا که عوض کردن یک نوع تفکر و جایگزین کردن تفکری جدید در یک تیم وقت گیر و با مشکلات همراه است. فدراسیون های موفق نیز معمولا در صورتی حاضر به این کار میشوند که نتایج سرمربی بد یا بسیار پایین تر از انتظارات فدراسیون باشد، احساس کنند که تیم از نظر فنی از توانایی فنی مربی بزرگتر شده ، ویا اختلاف نظرهای جدی با کادر فنی پیدا کنند.
اما آیا برکناری کادر فنی  چند هفته مانده به مسابقات بزرگی مانند قهرمانی قاره حتی در صورت بروز اختلاف نظر جدی می تواند کاری منطقی و درست باشد؟ 
پس برکنار کردن کادر فنی تیم ملی کاراته بانوان با توجه به اینکه به گفته بسیاری از اهل فن تفاوت فنی آنچنانی بین مربی سابق و کنونی نیست چه دلیلی میتواند داشته باشد؟ اگر این برکناری در باره دو مورد اول گفته شده باشد که برکناری کادر فنی باید بسیار زودتر انجام می شد تا مربی جدید وقت داشته باشد تفکرات فنی خود را به تیم القا کند ولی اگر به خاطر اختلاف نظر بوده باشد این اختلاف باید بسیار جدی می بوده که تنها سه هفته پیش از مسابقات قهرمانی آسیا منجر به برکناری کادر فنی شده است. 
حال نگاه میکنیم به تغییر سر مربی تیم ملی کاراته بانوان ایران. ما نمی خواهیم هیچ گونه مقایسه فنی در باره بهتر بودن ستاره موسوی سرمربی کنونی تیم ملی از لیلا بهرامی سرمربی سابق تیم ملی داشته باشیم و این امر را می سپاریم به مسئولین و کمیته فنی فدراسیون کاراته ، اما میخواهیم سئوال کنیم که با توجه با تجارب همه شما عزیزان آیا واقعا فکر می کنید تغییر سرمربی تیم ملی آن هم کمتر از سه هفته پیش از مسابقات قهرمانی آسیا میتواند اثر آن چنانی در نتایج تیم داشته باشد؟ این تغییر نه برای خانم بهرامی عادلانه بود و نه برای خانم موسوی.
اما وقتیکه به مصاحبه مبینا کاویانی رجوع می کنیم  از گفته هایش احساس میکنیم که شاید اساس تغییرات کادر فنی بر اثر انتخاب اعضای تیم ملی و اعمال نفوذ در تصمیم گیری های فنی که در حیطه مسئولیت های سر مربی است بوده باشد.
خانم کاویانی در مصاحبه خود با خبرگزاری می گوید: "نایب رییس بانوان هیچ گونه نقشی در تصمیم گیریها نداشته و فقط مثل مادر تیم است و تمام تلاش خود را برای آرام کردن بجه ها دارد و این آشوری دبیر فدراسیون است که همه کاره است و روند انتخابی تیم ملی نیز فرمالیته بود و همه چیز از قبل مشخص شده بود."
بازگشت پگاه زنگنه به کاراته
بازگشت پگاه زنگنه به دنیای قهرمانی بعد از چند سال و ماجراهای مطرح شده در مسابقه انتخابی تیم ملی توسط مبینا کاویانی این ماجرا را پیچیده تر و ابهامات را زیادتر میکند.
حرف های خانم کاویانی درباره پگاه زنگنه طولانی است و ما نمی خواهیم به تمام جزئیات بپردازیم اما به طور خلاصه می گوید: "پگاه زنگنه بعد از بازی‌های آسیایی اینچئون  و مسابقات جهانی آلمان که در هر دو رویداد مغلوب شد سه، چهار سال در کاراته حضور نداشت و سپس به عنوان عضوی از کادر فنی در دوره گذشته مسابقات قهرمانی آسیا حضور داشت . سپس خانم زنگنه مجددا تصمیم به بازگشت به دنیای قهرمانی گرفتند اما به بهانه حضور در مسابقات لیگ جهانی اسپانیا در قهرمانی کشور حاضر نشدند اما به انتخابی دعوت شدند. در انتخابی اول تیم ملی نیز مغلوب نفیسه گلشنی شد اما به نتیجه اعتراض کرد.  ضمن اینکه زنگنه خواستار عدم اعلام نتیجه انتخابی تیم ملی در سایت فدراسیون کاراته شد که من این موضوع را با گوش‌های خودم شنیدم . متاسفانه نتیجه نیز در سایت فدراسیون اعلام نشد و ما شب مرحله اول انتخابی متوجه شدیم اسم زنگنه به عنوان نفر اول انتخابی اعلام و نفیسه گلشنی با وجود برتری به عنوان نفر دوم مشخص شده است."
او در ادامه درباره انتخابی خود با پگاه زنگنه میگوید: " در مبارزه اول انتخابی نیز من با نتیجه 2 بر صفر پیروز شدم اما بعد از مسابقه اعلام کرد به دلیل حضور جواد سلیمی پشت ویدیو چک من مسابقه را برنده شدم. در بازی دوم نیز مسابقه ما 2-2 شد که در هانتی من را بازنده اعلام کردند. در مسابقه سوم نیز کاملا ایشان و اطرافیانشان من را به هم ریختند و باعث شکست من شدند."
خانم کاویانی اعتراض زیادی به داوری ها در مسابقات قهرمانی آسیا نیز داشت و معتقد است که داوران حق او را خورده اند. ایشان اعتقاد دارد که در مسابقات قهرمانی آسیا داوران با بی لطفی کامل ایشان را از گرفتن مدال برنز محروم کردند. در این راستا و انتقاد از داوران رئیس کمیته داوران فدراسیون کاراته جواد سلیمی، هم از پیکان حملات وی در امان نیست. او درباه سلیمی میگوید: " بله سلیمی در داوری مسابقات نمایندگان ایران تاثیر گذار است اما به هر دلیلی ندیدم برای من در اردن کاری را انجام بدهد." 
اکنون خانم مبینا کاویانی به دلیل مصاحبه تند و تیزش به کمیته انضباطی فدراسیون کاراته احضار شده است و آینده نشان خواهد داد که حق با چه کسی است اما تا بازی های آسیایی فقط چند هفته مانده و مطمئنن  دو دستگی در کاراته بانوان به نفع ما نیست. 
قهرمانان و مسئولین ما باید متوجه شوند که رسیدن به قله های افتخار در زندگی ورزشی هر ورزشکارهزینه های زیادی برای مملکت و بیت المال داشته  و ما نباید به این سادگی تمام این هزینه ها و رنج هایی که یک ورزشکار متحمل میشود تا بتواند در دنیای ورزش قد علم کند را به دور ریخته و با بی اعتنایی به حق و راه درست فقط خودمان را ببینیم. 
خانم کاویانی هم تازه اول راه است. او باید یاد بگیرد همانطور که گرفتن مدال جذابیت دارد و موجب بالیدن اشتباهات را نیز باید به گردن گرفت. به هم ریختن حریف یکی از قدیمی ترین حربه های ورزشی است و خانم کاویانی نمی تواند پگاه زنگنه را برای این کار سرزنش کند اما گفتن اینکه همراهان او من را به هم ریختند و باعث باخت من شدند یا نا داوری ها باعث باخت من شدند برای یک ورزشکار حرفه ای مناسب نیست. ورزشکار در این سطح باید به مسایل روحی اهمیت ویژه بدهد. کنترل اعصاب و تمرینات ویژه فکری و روحی برای ورزشکار از اهمیت بالایی برخوردار است و ورزشکاران ما باید اهمیت این مهم را بیش از بیش درک کنند. 
فدراسیون کاراته هم تا زمانی که هیچگونه شفاف سازی در باره تصمیمات عجیب و ناگهانی خود انجام ندهد موجب حرف و حدیث و حاشیه های خودساخته خواهد بود که این نیز نمی تواند برای مسئولین فدراسیون کاراته که اکنون رویای شرکت در المپیک نیز برای آنان به حقیقت پیوسته  مناسب باشد.
For best business class hosting read InMotion Reviews and get a good web hosting deal.
طراحی توسط دپارتمان فن آوری اطلاعات شرکت تکفام پرداز - خدمات هاستینگ توسط گروه فن آوری اطلاعات نوین ایده